Защо трябва да внимавате, когато давате на кучето си млечни продукти
М лечните продукти като сметана, мляко или сирене, са обичайна част от менюто ни. Но безопасно ли е да ги споделим и с домашните си любимци? Можем ли, например, да почерпим кучето си с малко кашкавал или сирене? Отговорът, оказва се, не е съвсем ясен.
Лактозната непоносимост (невъзможност за преработване на млечни продукти) е доста често срещан проблем при хората, но засяга и много четириноги, пишат от PetMD. Освен това млечните продукти са и едни от най-често срещаните алергени при кучетата.
Важно е да направим уточнението, че непоносимостта към лактоза и алергията към млечни продукти са две различни неща.
За съжаление, единственият начин да разберете дали домашният ви любимец не понася млечни продукти, е чрез метода проба-грешка. Ако животното не ги понася добре, консумацията им ще доведе до стомашно разстройство. Симптомите на непоносимост към лактоза при кучетата включват газове, диария, болки в стомаха и повръщане. И често тежестта им зависи от това колко и какъв вид са млечните продукти, които животното е хапнало.
В какво количество млечните продукти са безопасни за кучетата?
Домашният ви любимец може да понесе добре някои млечни продукти, докато други не, като определящото тук са различните количества лактоза, които те съдържат. Например, питомецът ви може спокойно да си хапва сирене или обикновено кисело мляко, но да получава диария след консумация на прясно мляко или кашкавал.
Умереността е от ключово значение, защото много млечни продукти са с високо съдържание на мазнини, а прекомерната консумация на мазни храни може да доведе до панкреатит или затлъстяване при четириногите. Също така е добре да следите за допълнителни вредни съставки като подсладители или ксилитол – съдържат се в някои кисели млека.
Д-р Ейми Пайк сподели в интервю за Rover, че: „Въпреки че млечните продукти като сирене са с високо съдържание на полезни хранителни вещества като протеини и калций, не бива да се разчита на тях като основни компоненти в диетата на кучето“. Въпреки това, има някои предимства, които умереното хапване на млечни продукти може да има за домашния ви любимец. Те могат да бъдат полезни в дресурата, като начин за скриване на хапчета или за разнообразяване на менюто на животното (ако си имате по-придирчиво приятелче).
Как да разберете дали кучето ви е алергично към млечни продукти?
Докато непоносимостта към лактоза при кучетата обикновено се проявява под формата на леки до умерени стомашно-чревни проблеми, истинската алергия към млечни продукти има по-тежки симптоми. Според специалистите от PetMD, някои от по-често срещаните признаци, че питомецът ви има алергична реакция към млечни продукти, включват: сърбеж или зачервяване на кожата, инфекции на кожата, косопад или прекомерно облизване и дъвчене на краката. В редки случаи, ако алергията на вашето куче е тежка, то може да развие копривна треска, подуване на лицето и анафилаксия. Може да има и стомашно-чревни проблеми, така че е важно да наблюдавате внимателно домашния си любимец, след като е погълнал млечни продукти и да го заведете на ветеринар, ако забележите някой от тези обезпокоителни симптоми.
Има определени породи, които се считат за по-склонни към хранителни алергии. Това се отнася за: Шар Пей, Немска овчарка, Лабрадор ретривър, Родезийски риджбек, Спрингер шпаньол, Кокер шпаньол, Мини шнауцер и Западнохайландски бял териер.
Но това не е изчерпателен списък – на практика всяко куче може да развие алергия или непоносимост към млечни продукти във всеки момент от живота си. Поради това е важно да следите и своевременно да се информирате какво може да консумира питомецът ви и какво – не. Ако се притеснявате, че кучето ви има алергия към млечни продукти, заведете го на ветеринарен лекар. Специалистът ще направи необходимите тестове, за да изключи други здравословни състояния, преди да идентифицира възможна алергия.
Вижте още:
Защо е добре да ограничим преработените храни в диетата на кучето си
Кои храни най-често причиняват алергии при кучетата